Apex Suomiliiga – Viikko 1

Apex Suomiliigan ensimmäinen peliviikko pelataan perjantaina 10.5. Lisätietoja liigasta löydät täältä. Lähetys Apex Suomiliigan peleistä on näkyvissä Elisa Viihteen Twitch-kanavalla.

Tsekkaa joukkueiden kokoonpanot tästä: Joukkueet

Bravo-lohko pelaa kello 19:00 alkaen. Joukkueet pelaavat 90 minuuttia ja heiltä kerätään 3 parhaan pelin tulokset ylös.

Alpha-lohko pelaa 20:40 alkaen. Joukkueet pelaavat niin ikään 90 minuuttia ja 3 parasta peliä lasketaan tuloksiin.

Bravossa pelin voittamisesta saa 3pistettä ja kustakin taposta 0,5pistettä. Alphassa pelin voittamisesta saa 6pistettä ja kustakin taposta 1pisteen.

Joka viikko Alphassa 3 heikoiten menestynyttä joukkuetta pudotetaan seuraavaksi viikoksi Bravoon ja vastaavasti Bravon 3 parasta joukkuetta nousevat Alphaan. Jännitystä on siis luvassa aivan joka viikolle.

Bravo-lohko

BRAVO VK11. Pelin pisteet2. Pelin pisteet3. Pelin pisteetYhteispisteet
Visual Outbreak19181552
ES_Pärisee17,515,514,547,5
Tikka eSports Black19,5151347,5
MansePP16,5161446,5
Konsu Boys141410,538,5
Exploding Labrats17,516,5034


Alpha-lohko

ALPHA VK11. Pelin pisteet2. Pelin pisteet3. Pelin pisteetYhteispisteet
YMCA Blue463636118
Conquer Gaming363434104
Täälläpaukkuu33303093
Tikka eSports Red30302686
TeamFrosty30291675
YMCA Red2619045

Apex Suomiliigan kokonaistilanteen löydät tästä

ASLViikko 1Viikko 2Viikko 3Viikko 4Yhteispisteet
YMCA Blue11810600224
Conquer Gaming10411300217
Täälläpaukkuu938100174
Tikka eSports Black47,510300150,5
Visual Outbreak529500147
ES_Pärisee47,59500142,5
Tikka eSports Red863500121
YMCA Red4548,50093,5
Konsu Boys38,554,50093
TeamFrosty75100085
Exploding Labrats3441,50075,5
MansePP46,500046,5